W Dolinie Baryczy

O dolinie Baryczy stało się ostatnio głośno za sprawą medialnych - głównie telewizyjnych - doniesień o tym przepięknym zakątku znajdującym się na pograniczu województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. Park krajobrazowy istnieje tu od 1996 roku i zajmuje obszar o powierzchni ponad 87 hektarów na terenie dziewięciu gmin. W jego obrębie funkcjonuje kilka rezerwatów przyrody, w tym bodaj najsłynniejsze Stawy Milickie oraz mniej popularne, ale niezwykle atrakcyjne, ze względu na walory przyrodnicze jak i krajoznawcze, Wzgórze Joanny.

Kto z wyprawy do Doliny Baryczy ucieszy się najbardziej? Przede wszystkim miłośnicy flory i fauny, w szczególności zaś - wielbiciele ornitologii, osoby, dla których birdwatching jest pasjonującym sposobem spędzania wolnego czasu. Podziwianie i fotografowanie ptaków należących do przeróżnych gatunków zaczyna się jeszcze przed wschodem słońca, jednak nie brak chętnych by poznać zwyczaje kormorana, czapli czy kokoszki wodnej. Oznakowane czatownie i wieże obserwacyjne umożliwią wygodne i niezakłócające ptasich rytuałów podglądanie.

Barycz, dzięki łagodnemu biegowi i niskiemu spadkowi, stwarza idealne wręcz warunki dla tworzenia stawów hodowlanych - stąd też jest ich tu kilkaset. Na stołach wigilijnych w wielu polskich rodzinach króluje chętnie stąd kupowany karp milicki. Szukając noclegu w jednym z gospodarstw agroturystycznych, których w Miliczu i okolicach nie brak, warto się zorientować i podpytać gospodarzy, gdzie można zjeść dobrze przyrządzonego miejscowego karpia.

Na rybach, ptakach i ciekawostkach przyrody nieożywionej (ukształtowanie terenu) atrakcje Doliny Baryczy bynajmniej się nie kończą. Piesze szlaki turystyczne są tu znakomicie pomyślane i dobrze oznakowane. Można zatem Dolinę przemierzać tropiąc ślady historii, zwiedzając kolejne rezerwaty przyrody, zabytkowe kościoły itp.

Chcąc poznać niesłychane piękno wielu nadal dziewiczych zakątków Doliny Baryczy, warto udać się na spływ kajakowy. Nie wymaga on szczególnych przygotowań kondycyjnych (jak wspomniano - Barycz nie należy do rzek kapryśnych) a wrażenia okazać się mogą niezapomniane. Bez problemu można znaleźć w okolicy zarówno wypożyczalnię sprzętu, jak i doświadczonego instruktora, który w razie potrzeby posłuży pomocą i pomoże dopasować trasę do możliwości turystów. Z uwagi na łagodne ukształtowanie terenu, gęstą sieć ścieżek i dróg polnych rozsianych pomiędzy głównymi drogami asfaltowymi, rower jest znakomitą opcją, jeśli chce się poznawać piękno Doliny Baryczy. Szlak pomarańczowy wyznaczony jest wzdłuż całego biegu rzeki, jednak z powodzeniem można skomponować dla siebie taki zestaw atrakcji, by móc uznać wypad - także ten na dwóch kółkach - za w pełni udany i inspirujący.